WinVet

POZOR - změna sazby daně z přidané hodnoty (DPH)

K 1.1.2024 dochází dle novely zákona č. 366/2022 Sb. ke změně snížené sazby DPH 10% a 15%. Obě tyto sazby nově nahrazuje jedna snížená sazba DPH 12%.
Program WinVet je připraven na řešení této situace.

POZOR - DPH je nastaveno ihned v den spuštění této funkce, proveďte tuto operaci tedy až váš poslední pracovní den před 1.1.2024, nebo první pracovní den po 31.12.2023!

Od chvíle instalace nové verze pokud tuto funkci nespustíte, vás bude program upozorňovat na nutnost změny nastavení DPH. Při každém spuštění programu je zobrazen průvodce změnou DPH. Pokud ještě nechete změnu DPH provést můžete dialog zavřít stisknutím tlačítka "Zavřít a spustit průvodce příště". V tomto případě je průvodce ukončen a opětovně zobrazen při dalším spuštění programu WinVet. Pokud chcete průvodce zavřít trvale stiskněte tlačítko "Zavřít a příště nespouštět, převod provedu ručně". V tomto případě je opětovné spuštění průvodce trvale zablokováno a převod DPH musíte provést ručně. Postup ručního převodu DPH naleznete v další části tohoto článku.

dph2024 n 01 

Před spuštěním funkce převodu DPH důrazně doporučujeme:

  • Uzavřít všechny otevřené účty (pokud zůstanou účty otevřeny, musíte v nich provést úpravu DPH ručně).
  • Provést zálohu dat

Následují dva možné postupy jak převod DPH provést:

1. Spustíte funkci hromadného převodu DPH přes tohoto průvodce.

V tomto případě stačí v průvodci nastavit všechny potřebné parametry pro výpočet nové prodejní ceny změněných skladových karet. Možnost nastavení je poměrně podrobná a to co se bude v závyslosti na nastavení dít si můžete přečíst v poli "Popis akcí". Pokud máte všechny parametry nastaveny stačí již jen stisknout tlačítko "Spustit převod DPH" a program za pár vteřin vše převede. Během převodu jste o tom co program právě dělá informování ve zobrazeném dialogu.

 dph2024 n 02

Po skončení převodu můžete následně spustit funkci pro kontrolu platných DPH. Tím můžete provést změnu DPH u účtovaných položek otevřených účtů, které jste neuzavřeli.

dph2024 n 03

Pokud stisknete tlačítko "Ano" spustí se přehled "Otevřené účty" a v něm funkce pro kontrolu platných DPH. Zde nastavíte dva parametry a po stisku "OK" dojde k opravě všech účtovaných položek kde bude nalezeno neplatné DPH 10% nebo 15% a dojde k jejich náhradě platným DPH 12%.

dph2024 n 04

 

2. Spustíte funkci ručně z modulu "Karty".

V tomto případě spusťte modul "Karty" a v něm funkci "Nastavení DPH"..Zobrazí se dialog podobný průvodci pro změnu DPH ale nyní musíte zadat parametrů více. Především musíte následně nastavit změny jednotlivých kombinací DPH, které v nastavení karet používáte a nastavit to, jak má být provedeno přecenění jednotlivých karet. Možnost nastavení je poměrně podrobná a to co se bude v závyslosti na nastavení dít si můžete přečíst v poli "Info". Tuto funkci by jste měli spustit tolikrát, kolik kombinací DPH v nastavení karet používáte, pravděpodobně bude nutné ji spustit pětkrát. (nákup 10% > 12% prodej 10% > 12%, nákup 10% > 12% prodej 15% > 12%, nákup 10% > 12% prodej 21% > 21%, nákup 15% > 12% prodej 15% > 12%, nákup 15% > 12% prodej 21% > 21%)

dph2024 n 05

Po provedení změny DPH by jste měli následně rovněž spustit "Kontrolu platných DPH" z přehledu otevřených účtů v modulu "Ordinace". Tu spustíte stiskem tlačítka dph2024 n 06.

V obou případech doporučujeme zároveň se změnou DPH přepočítat ceny. Pokud zvolíte možnost „Ceny spočítat z nastavených rabatů" dojde k navýšení prodejní ceny o navýšené DPH, případně ke změně podle nově nastaveného rabatu. Pokud zvolíte možnost „Zachovat koncové ceny, přepočítat rabaty" bude zachována prodejní cena na úkor snížení rabatu.

Uživatelé starších verzí programu WinVet nás mohou kontaktovat pro získání nabídky řešení této situace.

Informační systém pro veterinární lékaře

Technická podpora
pracovní dny 9-16:30 hodin
- jiný čas po předchozí domluvě
tel.: +420 541 426 889, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Obchodní zástupci
Ing. Jaroslav Matoušek
tel.: +420 702 179 486, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jan Šindelář
tel.: +420 602 534 292, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.